ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند خراسان رضوی

سیزدهمین گردهمایی مدیران نمایندگی ستادهای دیه سراسر کشور روزهای دهم و یازدهم آبان ماه در مشهد مقدس برگزار شد.

خبر ویژه : 1396/08/14 13:28:37 تعداد بازدیدها : 233

تعداد تصاویر : 6

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه خراسان رضوی: این گردهمایی با حضور31 مدیر نمایندگی ستادهای دیه سراسر کشور روزهای دهم و یازدهم آبان ماه در مشهد مقدس برگزار شد
اهداف برگزاری این همایش شیوه انطباق‌دهی گزارش محققان این نهاد مردمی با اطلاعات مددکاران زندان، معرفی راه‌کارهای نوین در استعلام از مراجع ثبتی به منظور احراز اموال مددجویان، بررسی روش‌های بهره‌گیری از ظرفیت نهادهای دولتی در امر آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و ارایه راه‌های عملی در راستای مختومه کردن پرونده‌های مالی از طریق سازش است.
در این نشست سید مرتضی بختیاری قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی، سید اسدالله جولایی مدیرعامل ستاددیه کشور سید علاء میرمحمد صادقی نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران و علی‌اکبر یساقی رئیس شعبه ۲۴ دیوانعالی کشور که از اعضای این نهاد حمایتی هستند به سخنرانی پرداختند.
سید مرتضی بختیاری قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در سیزدهمین گردهمایی مدیران نمایندگی‌ ستادهای دیه با اشاره به حدیثی از امام رضا علیه‌السلام گفت: خوشبختانه شرکت‌کنندگان در این دوره توفیق دارند در محضر امام هشتم باشند، برای همین مناسبت شایسته می‌بینم به نقل روایتی از ایشان بپردازم که تاکید دارند «مؤمن، مؤمن واقعى نیست، مگر آن که سه خصلت در او باشد: سنّتى از پروردگارش که همانا رازداری است، سنتی از پیامبرش که طبق تاکید قرآن مدارا و رفتار نرم است و اما سنتی از امامش که به صبر کردن در زمان تنگدستى است». موضوعاتی که ما در این نهاد حمایتی از بسیاری وجوه قدر آن را بیشتر می‌دانیم.
وی ادامه داد: در سه ضلع ترسیم شده آن چه درصدد هستم بیشتر به آن بپردازم مدارا با مردم است. کتابی هست مربوط به علامه طباطبایی تحت عنوان «سنن نبی» که به فارسی هم ترجمه شده است. ایشان در این اثر روش‌های پیامبر اکرم و نحوه تعامل‌شان با مردم را به زیبایی ترسیم کردند. باور نکردنی است این درجه از توجه به مردم و آن‌هایی که به هر دلیلی نزد این اسوه حسنه می‌رسند. در یکی از همین روایت‌ها که با سندهای موثقی در این کتاب نقل شده است می‌خوانیم. در دوره حضور پیامبر اسلام در مدینه شاهدیم پیامبر حتی برای همیاری یک چوپان بیابانگرد از ایشان اجازه گرفته و در کشیدن آب از چاه به ایشان کمک می‌کند که در حین بالا آوردن دلو طناب پاره شده و دلو در چاه می‌افتد که همین اتفاق موجب واکنش تندی از جانب مرد عرب نسبت به پیامبر مهربانی می‌شود، اما با این وجود پیامبر که خودشان را هم به ایشان معرفی نکرده بودند تنها برایش دعا کردند و رفتند.
رییس هیات امنای ستاد دیه کشور اظهار کرد: به توصیه رهبر معظم انقلاب در خوشرفتاری با مردم و بویژه ارباب الرجوع در مراجعاتی که به شما می‌شود، اگر خوش برخورد باشید و مدارای با مردم کنید اگر جواب شما منفی هم بود او جواب خودش را گرفته است. یعنی دغدغه توجیه پاسخ‌های خود را هم نسبت به بعضی‌ها که حالا در شدائد خاصی نزد شما آمده‌اند داشته باشیم. شایسته است این تکلیف را هم منت تصور نکنیم.
وی با تاکید بر استعانت از درگاه الهی برای انجام کارهای خیری چون آزادی زندانیان نیازمند گفت: ما هیچ شانی جز نوکری و خدمتگزاری مردم نداریم. برای این ادعا سند هم ارایه می‌دهم. مناسبت زمانی هم داریم. روز دوشنبه سالروز شهادت محمدحسین فهمیده بود. شهیدی که بنیانگذار جمهوری اسلامی در موردشان فرمودندبه من رهبر نگویید «رهبر ما آن طفل دوازده ساله‌ای است که با قلب کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم ما بزرگتر است» حالا من قریب به مضمون می‌گویم که اگر به من خدمتگزار بگویید بهتر است از اینکه رهبر بخوانید.
قائم مقام آستان قدس رضوی افزود: خودم در خطبه‌های نماز جمعه از زبان امام خامنه‌ای شنیدم که فرمودند «ما نوکر مردم هستیم و بر این نوکری مردم افتخار می‌کنیم».
وی بیان کرد: شیخ حبیب‌الله گلپایگانی از عالمان بزرگ مشهد نقل می‌کردند که آیت‌الله میلانی هر زمانی که دلشان می‌گرفت یا می‌آمدند زیارت حضرت رضا علیه‌السلام یا به مانند بسیاری از بزرگان دینی همچون آیت‌الله کوهستانی و آیت‌الله بهجت منزل این عالم ربانی می‌رفتند. این مرد الهی که در زمستان و تابستان زیارت سحرگاهی‌‌شان ترک نمی‌شد می‌فرمودند گل کار یک مومن نیمه‌های شب و عبادت‌های دور از ریای او با معبود است. که این عبادت دو وجه دارد یکی همان تهجد و نمازها و ندبه‌هاست و دیگری گره گشایی از کار مخلوقین است. در این تعبیر ایشان یک نکته ظریف هم مطرح می‌کردند و آن اینکه در یک نگاه دقیق مومن با شب‌زنده‌داری و تضرع نیرو بیشتری می‌گیرد که بعد دوم عبارت خودش را به فعلیت برساند.
بختیاری به نقل از یکی از اعضای مجلس خبرگان رهبری گفت: طبق مشاهدات این بزرگوار از رفتارهای علامه طباطبایی در جلسه‌ای که هفته گذشته داشتیم نقل شد فرد کمک کننده در اعطای وجهی به دردمند دست‌شان را می‌گرفتند زیر دستان فرد مستمند و بعد تقاضا می‌کردند که فرد محتاج آن را بردارد. وقتی اطرافیان از علامه این رفتار خاص را مورد سوال قرار دادند ایشان فرموده بودند ما روایت داریم اگر کمکی که به فرد مستحق کردید آن دست خداست که از شما هدیه یا هبه را دریافت می‌کند، لذا نمی‌توانم قرار گرفتن دستانم را فوق ید الهی تصور کنم. درست مثل روایتی که از امام صادق علیه‌السلام داریم که در آن سفارش شده بود بعد از کمک به مردم دردمند دستان خود را ببوسید.
وی ادامه داد: همه شما شنیده‌اید که حضرت سجاد علیه‌السلام وقتی آمدند برای دفن ابدان مطهر شهدای کربلا به یک زخم کهنه برخورد کردند بر روی شانه حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام. وقتی از این زخم کهنه سوال شد؟ پاسخی که ایشان دارند بسیار قابل اعتنا است. سیدالساجدین فرموده باشند زخمی را مشاهده کردم که آن بر اثر فشار انبان بر روی دوش ایشان موجب شده بود. انبانی که با مایحتاج نیازمندان پر می‌شد و میانه‌های شب به تاسی از امیرالمومنین علیه‌السلام در بین محتاجان توزیع می‌شد. این حقیقتی است که ضربان قلب اولیاءالله برای خدمت به مردم می‌تپد. و خوش به حال شما که نیازمندان شما آن‌هایی هستند که در عین نداری در حصر و بند هم گرفتار آمده‌اند.
سید اسدالله جولایی در آیین افتتاحیه سیزدهمین گردهمایی مدیران نمایندگی ستادهای دیه در مشهد با اشاره به مرگ 55 هزار موتورسوار ایرانی در دهه اخیر اظهار کرد: شایسته نیست نداشتن برنامه علمی خودمان را در ساماندهی مناسب وسایل نقلیه به اظهارات غیرواقعی شخصیت‌های عالی نظام منسوب کنیم. آن چه ما همواره از رهبر انقلاب در مورد تصادفات رانندگی شنیده‌ایم این دست از بیانات قابل تامل است که «هرچند آمار تلفات جاده‌ای کاهش یافته اما آمار تصادفات همچنان بالاست. من به کشته شدن یک نفر هم راضی نیستم».
وی ادامه داد: صاحبان موتور سیکلت اگر به طور عمده از اقشار ضعیف جامعه هم باشند؛ باز توجیهی ندارد به رواج بی‌قانونی بپردازیم. پذیرفته نیست در قالب همدردی با موتورسوار، نه فقط زندگی عادی یک عابر، نه فقط خانواده آسیب‌دیده و حتی شخص مسبب، بلکه آرامش افراد زیادی را با یک ادعای بی‌اساس مبنی بر تساهل با عده‌ای متخلف، درگیر روند رسیدگی به موضوعات وقت‌گیر قضایی و مراجعات پرهزینه درمانی کنیم.
مدیرعامل ستاددیه کشور بیان کرد: این درست نیست که غالب موتورسواران از کمترین میزان بهره‌مندی برخور هستند اما با فرض این استدلال غلط مگر وجوب رعایت قوانین از فقرا برداشته شده است که مسئولین با استناد به یک چنین شایعاتی از خود رفع تکلیف می‌کنند. گذری در شهر نشان می‌دهد تعدادی از موتورها قیمت‌ چندان پایینی هم ندارند. موتورهایی که راکب آن با سوار بر روی دو چرخ، بیش از هر وسیله نقلیه‌ای در معرض خطر قرار دارد.
جولایی با اشاره به اینکه امروز نزدیک به 12 میلیون موتورسیکلت در کشور تردد دارند، یادآور شد: خوب است بپذیریم شرایط لازم برای جولان ارابه های مرگ به واسطه تعریض جاده‌های غفلت از سوی ما میسر شده است. ای کاش سوءمدیریت‌‌ها در دعوت غیرعلنی از قاتلان خاموش تنها مربوط به همین موتوسوران بود. امروز روایت دلخراش واژگونی‌ها و ویراژهای دلهره‌آور خیابانی شهرتی جهانی به خود گرفته و نقل بخشی از هنرنمایی‌ جوانان ما در خاطرات بسیاری از جهانگردان خارجی به عنوان یک بسته روایتی برای خودش جای ثابتی باز کرده است. اظهاراتی از وضعیت جاده‌ها و اتوبان‌های کشورمان که در بی‌پرده‌ترین اعتراف مایه شرمساری است.
وی افزود: در پست‌های کوتاه یا سفرنامه‌های بلند تعداد زیادی از سیاحان مشاهده می‌کنیم که آن‌ها در کنار وصف‌های شیرین خودشان از اصفهان و مشهد و شیراز به نوع خاص رانندگی ما ایرانیان هم خواسته و ناخواسته گریزی داشته و از عادی بودن آن در نزد عموم به حیرت آمده‌اند. سیاه‌نمایی هم نکرده‌اند؛ بی‌اعتنایی به قوانین راهنمایی و رانندگی و به تبعِ آن حوادث خونبار جاده‌ای در کشور  آن‌قدر بالاست که دیگر چشم و گوش‌های ما از آمار مصدومان و مرحومان این سوانح تلخ پر شده است و متاسفانه کمتر کسی استفتاء مراجع عظام تقلید مبنی بر حرمت تخلفات رانندگی را باور کرده و هنوز برای خیلی از ما جرم بودن تخلفات رانندگی یک شعار تبلیغاتی است.
جولایی تسلط مدیران نمایندگی ستادهای دیه استانی به قانون بیمه اجباری شخص ثالث مصوب اردیبهشت سال 95 را یک وظیفه و آموزش آن را  به مسئولین ذیربط یک الویت مطرح کرد و گفت: در قانون بودجه امسال طبق بند «و» تبصره 11، صندوق تامین خسارت‌های بدنی مکلف است به زندانیان حوادث رانندگی که به دلیل سقف محدودیت شرکت بیمه و یا صندوق مذکور قبل از  20 اردیبهشت سال گذشته وارد زندان شده‌اند، مساعدت نماید. امروز اگر چه آمار رانندگان زندانی به کمتر از 600 نفر رسیده است اما شناخت درست قانون جدید و پیگیری در اجرای مواد آن ضمن استخلاص مددجویان فعلی، آمار ورود به زندان را نیز بدون شک دو رقمی خواهد نمود.
مدیرعامل ستاددیه کشور با تاکید بر پیگیری وضعیت تعداد معدودی از زندانیانی که به دلیل عدم تعهد بیمه توسعه در زندان هستند، اظهار کرد: هم‌اکنون 19 محکوم دیه به واسطه مشکلات این شرکت در بند حضور دارند که دو نفر از این افراد فاقد پرونده و مدارک لازم و هشت محکوم نیز هنوز پرونده‌ای در این نهاد حمایتی تشکیل نداده‌اند.
سید علاء میرمحمد صادقی نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران، با نقل قول یکی از همسران زندانیان جرایم غیرعمد گفت: در ایام حبس سرپرست یک خانواده پنج نفره به قدری روی ای خانم جوان فشار روانی و معیشتی بود که وقتی شنید بدهی همسرش به همت خیرین تامین شده است گفت «شما فقط پدر فرزندانم را آزاد نکردید، با آزادی همسرم شما من را هم از بند رها کردید».
وی با اشاره به حدیثی از امام حسین علیه‌السلام افزود: همانا حوایج مردم از نعمت‌های بزرگ خداوند بر ماست. نباید از نعمت‌های الهی، از این مراجعات عمومی، از این درخواست و طرح مصائب و مشکلات خسته شویم که اگر چنین رفتاری کنیم خداوند این توفیق یا به تعبیر حجضرت سیدالشهداء این نعمت خداوندی از ما سلب خواهد شد.
رییس هیات مدیره ستاددیه کشور تلاش در رفع حوایج گرفتاران را در ستاد دیه بر مدار حل مشکل آسیب دیده معرفی کرد و توضیح داد: در رسیدگی به یک پرونده ما در 80 درصد مواقع تلاش‌مان به تامین مبلغ دیه برای انجام کارهای درمانی یک مصدوم حادثه رانندگی است، در فرآیند رسیدگی به یک پرونده ارجاعی بیشتر توجه ما معطوف به پرداخت غرامت واقعه‌ای کارگاهی هستیم که در آن برای مثال خانواده‌ای پر جمعیت نان‌آور خود را بر حسب یک بی احتیاطی کارفرما برای همیشه از دست داده‌اند؛ ما 20 درصد و شاید کمتر از این نگاه‌مان به شخص زندانی است. ما تلاش داریم در وهله نخست گره از کار آسیب دیده بدنی یا خسارت دیده مالی باز کنیم و به تبع آن مسبب یا مقصر حادث را هم از بند ندانم‌کاری خود رهایی دهیم.
میرمحمدصادقی تاکید کرد: خیرین ارجمند هم واقف هستند که کمک به یک محبوس غیرعمد نه فقط حمایت فردی از یک ایرانی و نه حتی خانواده آن فرد زندانی بلکه همیاری در حفظ سلامت اجتماعی کشورمان است. لذا این کمک‌ها به تعبیر قرآنی چون سنبله‌ای منشاء خیرات کثیر شده و محدود به دستگیری از یک دربند نیازمند حمایت نمی‌شود.
وی با اشاره به برگزاری اولین جشن گلریزان آزادی زندانیان جرایم غیرعمد در رمضان سال 69 گفت: متولی این برنامه شهید لاجوردی رییس وقت سازمان زندان‌ها بود که محل برپایی این آیین معنوی را اتاق بازرگانی انتخاب کرده بود. آن زمان زندانیانی که ناخواسته روانه زندان شده بودند نه به اندازه امروز بود و نه مبلغ دیات به سنگینی نرخ‌های فعلی. آن شب که مبلغ لازم برای آزادی تمامی محکومان واجد شرایط فراهم شد ذوقی در چهره‌ آقای لاجوردی مشاهده کردم که تا به امروز آن وجد را در سیمای آن مرد الهی فراموش نکرده‌ام.

علی‌اکبر یساقی رئیس شعبه ۲۴ دیوانعالی کشور در سیزدهمین گردهمایی مدیران نمایندگی ستادهای دیه سراسر کشور اظهار کرد: در شرایطی که بنابر آمار مسئولین اجرایی نزدیک به 90 درصد درآمدهای ما صرف هزینه‌های جاری می‌شود و سهم عمران و آبادانی در کشور تنها 10 درصد تعیین می‌شود. در وضعیتی که با استناد به آمار مجلس شورای اسلامی این سهم اقدامات زیربنایی از این درصد اعلام شده هم تلخ‌تر است، در یک چنین وضعیتی وظیفه ما چیست؟ سکوت؟ قیاس؟ یا نه همان صبر ناصوابی که گاندی از آن به مرگ ملتی یاد می‌کند که گدایی را قناعت، بی عرضگی را اسباب تحقق صبر و با تبسمی بر لب این درجه از حماقت را حکمت الهی می‌پندارد.
وی ادامه داد: بنده به دنبال ارایه پاسخ نیستم اما می‌خواهم مطلبی را نقل کنم که شاید بی ارتباط به این مشکله‌ها نباشد. چیزی که بر حسب تکلیف لازم می‌دانم که آن را بیان کنم این فرمایش نبوی است که در این غوغا هرکه هستیم و در هر مقام خدمتی که قرار داریم بیاییم «کغثاء السیل» نباشیم. بیاییم آب روی کف نباشیم که سیل مشکلات ما را از این طرف به آن طرف و هر طرفی که خودش خواست ببرد.
نایب رییس هیات مدیره این نهاد حمایتی تصریح کرد: روزی که توفیق خدمت در سازمان زندان‌ها را داشتم هزینه‌های این مجموعه در دهه هشتاد و آن سال‌هایی که من توفیق حضور در آن را داشتم 200 میلیارد تومان بود، حال اینکه این رقم امروز به 2000 میلیارد تومان رسیده است. اگر بخواهم بی‌پرده سخن بگویم باید عرض کنم تقریبا به این وضعیت دچار شده‌ایم که هر چقدر پول در می‌آوریم باید خرج خودمان و مصارف  ناتمام خودمان کنیم. پس کجا را می‌خواهیم آباد کنیم؟ باور بفرمایید برای خیلی از ما هنوز معلوم نیست و برای آن دسته هم که مکشوف است چندان مهم نیست.
یساقی یادآور شد: در زمان تصدی ریاست سازمان زندان‌ها در بدو ورود به آن مجموعه، سازمان زندان‌ها500 کارمند داشت که 75 درصد آن‌ها نیز زیر دیپلم بودند. امروز توفیقات زیادی این سازمان داشته و دارد. با هیچ نهاد داخلی مقایسه نمی‌کنم اما این تعداد را در آن سال‌ها در نظر بگیرید و با موسسات بزرگ بین‌المللی یا خارجی مقایسه‌ای داشته باشد. جالب است بدانید در ستاد زندان‌های کشور چین که رییس آن‌ همین اواخر به کشورمان سفر داشت و بنده با ایشان ملاقاتی هم داشتم، ایشان بیان می‌کرد که جمع اعضای آن‌ها در ستاد 42 نفر است.  فقط 42 نفر در برابر جمعیت یک میلیارد و سیصد میلیون نفری جمهوری خلق چین.
رییس سابق سازمان زندان‌ها افزود: تولید ثروت نسبت به آمار جهانی در ایران 25 صدم درصد هست، یعنی یک چهارم یک درصد. در حالی که با یک چنین آمار دهشتناکی 15 میلیون پرونده در دستگاه قضایی داریم که عمده آن‌ها هم جنبه مالی دارند. از چین سخن گفتیم، قابل تامل است پر جمعیت‌ترین کشور جهان تنها 7.5 میلیون پرونده مفتوح دارد.
یساقی با اشاره به عواقب تلخ فردی و خانوادگی پرونده‌های قضایی منتهی به حبس گفت: سالانه 600 هزار ایرانی وارد زندان‌های کشور می‌شود که اگر این‌ افراد را با خانواده‌هایی نه چندان شلوغ‌شان در یک حساب سرانگشتی احصاء کنیم، متوجه خواهیم شد وقت‌های گرانسنگ و تلاش‌های طولانی مدت در جهت تولید ثروت ملی در کجا هزینه می‌شوند.
وی خطاب به مدیران نمایندگی‌های ستاددیه در کشور اظهار کرد: فراموش نکنید خودرایی آفت موفقیت است. ممکن است استانی در راستای پیشگیری از ورود ناخواسته افراد به زندان‌ها عدد ورودی‌ها را در موضوع زندانیان جرایم غیرعمد به حداقل رسانده باشد. ممکن است یک نمایندگی آمار آزادی‌ها را با درصد قابل اعتنایی از اخذ گذشت محقق کرده باشد، با وجود این توفیقات شک نکنید اگر بانی این کارها در روند خدمت از مشورت و معاضدت دیگران بهره‌مند نشود، این آمارها و همین عددها آفت جان و کار او می‌شوند. ابن‌سینا تعبیر زیبایی دارد، این فیلسوف ایرانی می‌گوید «هرچیزی که شنیدی، رد نکن و آن را در جایگاه امکان بگذار». حرف‌ها را باید شنید ولو اینکه خالی از لطف باشند. این راز هر موفقیتی است. همان راز پنهانی که رسول خدا صلی‌الله‌علیه از آن این گونه یاد می‌کنند که «اضربوا بعض الرأی ببعض یتولد منه الصواب» یعنی رایزنی کنید تا اندیشه درست متولّد شود.
نایب رییس هیات مدیره ستاددیه کشور با بیان حساسیت موسسان ستاد دیه در حمایت از  زندانیان واجد شرایط گفت: برادر جان هر ریال پولی که دست من و شماست حساب و کتاب دارد. هر مبلغی که یک نیکوکار با هزاران امید در راستای آزادی زندانی غیرعمد به حساب ستادهای دیه واریز می‌کند، هم در این دنیا و هم آخرت سوال و مواخذه دارد. توجه کنید متعاقبا این سوالات پاسخ هم باید داشته باشد. ممکن است روی یک پرونده بسیاری از مسئولان استانی، در هر رده اجرایی که هستند فشار آوردند که این فرد باید کمک شود. اینجاست که عیار تقوا و درصد خلوص افراد مشخص می‌شود. فلان ارگان چند سال پیش جهت برپایی جشن گلریزان سالن اجلاس خود را به رایگان در اختیار ستاد دیه قرار داده، آن دستگاه دولتی دو سال پیاپی کمک میلیونی به این نهاد مردمی داشته  و دارد. کم بوده اما بوده در برابر این‌ها انتظارات هم ظهور کرده، اینجاست که اگر فردی واجد شرایط نبود، آن مددجو اگر نیازمند نبود، اگر آبرومند نبود، اگر بر حسب جرمی عمد روانه حبس شده بود قاطعانه بگوییم هیچ حمایت ریالی از جانب ما مقدور نیست.. «اعدلوا هو اقرب للتقوى» نه فقط فعل بلکه میل به کجی را هم از خودمان دور کنیم که خداوند بلافاصله بعد از این  توصیه قرآنی می‌آورد «و خداوند از آنچه می‌کنید باخبر است».
وی با تاکید بر شناسایی دقیق متقاضیان کمک اظهار کرد: در قانون مجازات اسلامی اهمال، بی‌مبالاتی، مسامحه و عدم رعایت نظامات دولتی از مصادیق «تقصیر» معرفی شده است. برای نمونه در پرونده‌های دیه ناشی از تصادفات رانندگی این گونه نیست که کسی در غفلت مطلق مرتکب یک سانحه دلخراش رانندگی شده و مقصر نیست. هر چند موضوع پرونده غیرعمد است اما یک راننده ممکن است بی‌احتیاطی کرده و در وقت خودش خواب کافی نداشته، تساهل داشته و مشکلات فنی خودروی شخصی را مرتفع نکرده یا در رفع هر نقیصه‌ای که در امر تصادف دخیل است کوتاهی داشته است. لذا این فرد به درصد تقصیر معینی از نگاه قانون مقصر است که بر اساس آن طبق حکم قاضی مستحق پرداخت دیه و به تبع آن در صورت امتناع یا ناتوانی از پرداخت روانه زندان شده است.
یساقی ادامه داد: در رسیدگی به پرونده‌ها ما باید سهم این مبالاتی را هم در نظر داشته باشیم. یعنی طوری عمل کنیم که منجر به تجری افراد نشود. برخی این تصور اشتباه را دارند که بالاخره نهادی مثل ستاد دیه وجود دارد که به دادشان برسد. حال اینکه تا به امروز این طور نبوده و نباید هم باشد. این یک فرض ستادی و بهتر بگویم یک واجب الهی است که نباید کمک‌های ما به ناحق پرداخت شود. کسانی که از گرفتاری در مشکل مربوط به حبس متنبه نشده و نمی‌شوند، هرگز جزو مشمولین ما قرار ندارند. همان مولفه مهمی که ما در ستاد مرکز از آن با عنوان شرط آبرومندی افراد یاد می‌کنیم. مجرم به عادت همیشه در موضوعات بزهکارانه که وجود ندارد، اگر مساعدت ما محاسبه نشده باشد ممکن است حتی یک بنّای ساده در قبال حفظ ایمنی کارگران خودش هم جرات به ادامه روند سابق مبنی بر بیمه نکردن افراد در اختیار و سوء استفاده از روزمزدان فصلی مبادرت نماید.
نایب رییس هیات مدیره ستاددیه کشور گفت: در پایان طرح یک پیشنهاد را لازم می‌دانم. در نظام بهره‌وری متاسفانه یک کشور در کل عالم از ما عقب‌تر قرار دارد که آن هم بنگلادش است. آمار را از این طرف مطرح کنم به نظر بیانش راحت باشد.امروز دیگر در کشور پر ظرفیت و پهناوری چون ایران صحبت کم کاری نیست. ضایع و زایل کردن امکانات فعلی امری است باید محاسبه شود. تعیین آن هم نه برای سیاه‌نمایی بلکه برای درک جایگاه خودمان که در کجا قرار داریم و در چه جایگاهی باید قرار بگیریم. با سازمان بهره‌وری ارتباط بگیرید، از آن‌ها کمک بگیرید تا بهتر بدانید تا این کاری که شما می‌کنید در چه بازه زمانی و با چند نفر نیرو باید انجام شود. خاتمه صحبت‌هایم را به این بیت از شاعر پاکستانی مزین می‌کنم که «مسلم استی بی‌نیاز از غیـر شو ، اهل عالم را سراسر خیـر شو».