ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند خراسان رضوی

نشست بررسی وضعیت زندانیان حوادث رانندگی با محوریت قانون بیمه اجباری شخص ثالث

خبر ویژه : 1396/11/05 11:54:40 تعداد بازدیدها : 176

تعداد تصاویر : 3

با حضور مدیرعامل صندوق خسارت های بدنی و معاونین ستاد دیه کشور و مدیر و معاونین نمایندگی ستاد دیه استان وضعیت زندانیان حوادث رانندگی در محل نمایندگی استان مورد بررسی قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی ستاد دیه خراسان رضوی:این نشست راس ساعت 8:30 صبح روز چهارشنبه مورخ 04/11/96 وبا حضور جباری مدیرعامل صندوق تامین خسارت‎های بدنی، احسانی معاونت اجرایی ستاد دیه کشور، مهربان معاونت اداری و مالی ستاد دیه کشور،  وثوق سرپرست صندوق تأمین خسارت‎های بدنی در استان و مدیر و معاونین نمایندگی ستاد دیه استان با هدف بررسی و رسیدگی به پرونده های زندانیان حوادث رانندگی و پیشگیری از افزایش مبلغ بدهی دیه زندانیان مذکور درسال آینده در محل نمایندگی ستاد دیه خراسان رضوی برگزار گردید.
در این نشست پس از تلاوتی چند از کلام الله مجید،غفاریان قدیر زاده طوسی مدیر عامل ستاد دیه استان ضمن تشکر از مدیر عامل ستاد دیه کشور و معاونین ایشان و همچنین مدیر عامل صندوق تامین خسارت های بدنی کشور که فرصت رسیدگی به پرونده های مربوط به حوادث رانندگی را در استان فراهم نمودند مقدم میهمانان معزز را گرامی داشته و پیشنهاداتی درا رتباط با ارتقا حمایت از زیان دیدگان حوادث رانندگی ، مددجویان در حبس و نیز خانواده مددجویان مربوطه که به نوعی دچار مشکلات فراوانی به تبع زندانی شدن مددجو شده اند بشرح ذیل ارائه کرد:
نکته اول؛ با توجه به میزان خسارات وارده ، فرایند بررسی و مدارک درخواستی طبقه بندی گردد.
نکته دوم؛ خسارت های بدنی با مبالغ کم با تشریفات اداری کوتاه تر و حتی المقدور بلاعوض و در پرداخت خسارت تسریع گردد.
نکته سوم؛برای تسهیل در پیگیری پرونده ها توسط مددجویان و خانواده آنان که اغلب از اقشار و طبقات ضعیف جامعه هستند و نیز کاهش آلام زیان دیدگان با نظارت و سرپرستی صندوق تامین در هر استان یک میز خدمت جهت راهنمایی، تشکیل و تکمیل پرونده های حوادث رانندگی در هر مرکز استان در نظر گرفته شود.
نکته چهارم؛ بازنگری مجددی در آئین نامه اجرایی جهت کوتاه شدن فرایند بررسی و حذف مدارک غیر ضروری در تشکیل پرونده.
پنجمین نکته اینکه؛ با توجه به قاعده فقهی "المفلس فی امان الله" صندوق خسارت های بدنی چنانچه در فرآیند کار به این نتیجه رسید که مددجویی مشمول قاعده مذکور است، از پیگیری قضایی و مطالبه وجه در این موارد منصرف گردد.بدیهی است این مساله مانع از آن نیست که هر زمان بدهکار متمکن گردد، صندوق وجه پرداختی را از نامبرده بازیافت نماید.

در ادامه این نشست تعداد 76 پرونده به شرح ذیل تعیین وضعیت گردید:
1.    تعداد 34 پرونده برابر فهرست پیوست از طریق صندوق‎ یا ستاد یا بیمه مورد مساعدت قرار گرفته است. شایان ذکر است تعداد 26 فقره تصویر حواله پرداختی توسط صندوق جهت ضمیمه به پرونده تحویل نمایندگی ستاد شد.
2.    تعداد 15 پرونده برابر فهرست پیوست دارای بیمه‎نامه معتبر و مکفی می‎باشند که از طریق مراجع ذیربط در حال پیگیری است.
3.    تعداد 10 پرونده برابر فهرست پیوست قبلاً تحویل سرپرستی صندوق استان شده و در حال بررسی و رسیدگی می‎باشد.
4.    تعداد 3 پرونده با مدارک تکمیل شده برابر فهرست پیوست تحویل مدیران صندوق گردید.
5.    تعداد 11 پرونده برابر فهرست پیوست در حال تکمیل مدارک توسط ستاد دیه استان می‎باشد.
6.    تعداد 3 پرونده مشمول بند «و» تبصره (11) قانون بودجه 96 می‎باشند که پرونده به ستاد دیه کشور ارسال و در حال پیگیری می‎باشد.
7.    مقرر گردید سرپرستی محترم صندوق در استان از این پس رونوشتی از پاسخ‎های اعلامی به مراجع قضایی و سایر مبادی ذیربط در رابطه با زندانیان محکوم به پرداخت دیه را به ستاد ارسال نمایند.
8.    مقرر گردید با هدف تعامل مشترک و تسریع در آزادی زندانیان، در پایان هر ماه نمایندگی استان، لیست زندانیان محکوم به پرداخت دیه رانندگی را جهت پیگیری و اعلام نتایج اقدامات به سرپرستی صندوق در استان ارسال نماید.

در نهایت  مدیر عامل صندوق تامین خسارت های بدنی با تقدیر و تشکر از زحمات و پیگیریهای ستاد دیه آمادگی این صندوق را جهت همکاری همه جانبه در زمینه حل و  فصل هر چه سریعتر مشکلات زندانیان تصادفی اعلام نمود.
در پایان این نشست احسانی معاونت اجرایی ستاد دیه کشور نیز با بیان نکاتی در مورد قانون بیمه اجباری شخص ثالث از زحمات مدیرعامل صندوق تامین خسارت  های بدنی و همکاران ایشان در سراسر کشور تقدیر و تشکر کرد.